SOUČASNOST
Základní informace o klubu RC Brno Bystrc
 
Založeno: 1953
Hřiště: Areál Ondřeje Sekory
Adresa: Jakuba Obrovského 2, Brno 635 00
Barvy: oranžová a černá


Rugby Club Bystrc je sportovní klub založený v roce 1953. Od roku 1976 hraje ve vlastním sportovním areálu v Brně – Bystrci na ulici Jakuba Obrovského. Areál si vybudovali hráči svépomocí a dostal jméno po zakladateli rugby v českých zemích, novináři a spisovateli, Ondřeji Sekorovi. Ten je kromě slavného Ferdy Mravence autorem prvního překladu pravidel rugby do češtiny.

RCB je amatérský klub, jehož členskou základnu tvoří převážně vlastní odchovanci. Proto je v klubu kladen důraz zejména na práci s mládeží a mládežnické týmy vedou pouze licencovaní trenéři. Týmy RCB startují ve všech věkových kategoriích v mládežnických soutěžích vypisovaných Českou ragbyovou unií.

V seniorských kategoriích bojuje tým RCB v 1.lize v patnáctkovém rugy a v nejvyšší skupině Elite v sedmičkové, olympijské variantě rugby.

Klub je aktivní i na pořadatelském poli. Pořádá na jaře, již tradiční, mezinárodní turnaj Brno Mini Rugby pro děti do 8 a 10 let. Na podzim hostíme největší mezinárodní turnaj v sedmičkovém rugby Brno 7 vypisovaný pro kategorii mužů i žen. Pořadatelská aktivita klubu byla oceněna i Českou ragbyovou unií, která RCB přidělila v roce 2014 pořadatelství Mistrovství Evropy hráčů do 20 let.


Statutární město Brno v roce 2023 podpořilo činnost částkou 1.366.000,- Kč.

HISTORIE

Dalo by se s trochou nadsázky říct, že Rugby Club Bystrc se může chlubit nejdelší ragbyovou historií v České republice. Ptáte se jak je to možné? No protože v roce 1926 uveřejňuje v brněnském časopise Sport, redaktor a pozdější slavný spisovatel Ondřej Sekora pravidla rugby a současně s Dr. Robertem Velgem zakládají dva první československé ragbyové kluby S.K. Moravská Slávia a A.F.K. Žižka Brno, které sehráli 9. května 1926 na hřišti v Pisárkách historicky první utkání v českých zemích.

Tak začalo vznikat ragbyové hnutí v Brně, z jehož činnosti vznikl v roce 1953 náš klub, tehdy pod jménem Slavia VŠ Brno. Vznikl rozdělením Sokola Zbrojovka na dva oddíly, Slavii VŠ Brno a Spartak Zbrojovka. Takže je poměrně pikantní, že s druhým brněnským klubem, Dragonem Brno, máme společné kořeny! Později klub hrál pod názvy jako Slavia VŠZ Brno, Ingstav Brno, Lokomotiva - Ingstav Brno a RC Brno Bystrc

První utkání klub sehrál v roce 1953 proti Spartaku Zbrojovka. První mezinárodní utkání pak bylo v roce 1955 proti PUC Paris. V prvních letech své existence klub patřil k mužstvům středu tabulky nejvyšší soutěže. V roce 1956 obsadil 3. místo, jako nejlepší celek z Moravy. V následujících letech se družstvo mužů pohybuje na pomyslném pomezí mezi nejvyšší soutěží a druhou ligou.

Klub provází dlouholeté potíže s hřištěm, hrávalo se v Řečkovicích, Šlapanicích, Pisárkách, Tuřanech, Kníničkách a Troubsku. V roce 1973 se podaří získat pozemky v katastru dnešní městské části Bystrc a v roce 1976 je slavnostně dokončen a uveden do provozu sportovní areál pojmenovaný po zakladateli rugby v Brně Ondřeji Sekorovi. Dlužno podotknout, že celý areál si postavili členové klubu svépomocí!

Navázat na výsledkově úspěšné období z počátku existence klubu se daří až v sezóně 2000-2001, kdy A-tým postupuje do nejvyšší soutěže na delší dobu a v roce 2003 mu o „milimetry“ uniká postup do semifinále extraligy.

K zajímavým počinům klubu se počítá iniciativa, po které se v roce 1998-99 hraje „Moravsko – Rakouská liga rugby“ za účasti RC Wien, Celtic Vinna, RC Lycee Francois de Penne a tří moravských klubů, Bystrce, Zlína a Olomouce.

Nepoměrně úspěšnější je klub v mládežnických soutěžích. Mistrovské tituly vyhráli junioři v letech 1955 a 1982, kadeti v letech 1979 a 1987, starší žáci jsou nejlepší v roce 1977, 1984, 1985. Na tuto tradici se nám podařilo navázat na jaře 2017, kdy se titulem Mistr České republiky mohou chlubit mladší žáci U12. Tento výsledek je signálem, že klub je na vzestupné dráze, což se budeme snažit potvrdit i v budoucnosti.