20.07.2023

Bronzová fantazie v podání našich děvčat

Minulý víkend proběhlo v Praze ME 7’s elitní kategorie Championship dívek U18. Z našeho klubu byly nominovány Eliška, Sára, hostující Bea a akademička Valča. V základní skupině nám los přiřkl Belgii a loňské vicemistryně ze Španělska.

V prvním utkání naší skupiny potrápily belgičanky španělské favoritky, které otočily zápas poslední akcí na 14:10. Naše holky se nedaly zmást a přejely Belgii 27:0. Po pauze nás čekal zápas dne o prvenství ve skupině proti španělským hvězdám. Děvčata jim nedala šanci se nadechnout, pětkrát položila a první překvapení turnaje bylo na světě, 31:14 a postup z prvního místa. Poslední zápas dne proti tradičním soupeřkám z Polska, 36:0 a rychle na hotel regenerovat. Při večerním přesunu do centra ukazoval teploměr v autě 39.5, z nedělního počasí panovaly oprávněné obavy.

Naštěstí nad ránem sprchlo a Petrovice nás v neděli přivítaly příjemnými 22 stupni. První zápas dne proti silným Skotkám holky začaly skvěle, po půlce se soupeřky nadechly a v nervy drásajícím závěru naše uhájily těsné vítězství 24:21.
Tato výhra nás poslala do semifinále, opět proti Španělkám. Velmi vyrovnaný zápas pro sebe urvaly o pětku naše soupeřky 14:19 a nás čekal v boji o bronz superfavorit z Anglie.

Holky na Angličanky vlétly jak uragán, za poločas jim daly čtyři pětky, a zdálo se být rozhodnuto. Po půli dala Sára milimetrový “úmyslný“ předhoz, následovala ŽK, za minutu další žlutá, soupeř byl rázem v přesilovce 7:5, ale ani to nestačilo, holky v infarktovém závěru přidaly další dvě pětky a senzace 36:24 byla na světě.

Největší úspěch českého rugby (a dívčího zvlášť), bronzová medaile z mistrovství Evropy je odměna pro holky a celý realizační tým za celoroční dřinu, od září věnovaly přípravě v nároďáku 70 dní. Naše holky dalších pět tréninků týdně v klubu/SCM. Touto perspektivou viděno není náš cíl na OH 2028 tak daleko.