25.06.2019

Kadeti získali stříbro na MČR 7s U16

V sobotu 22. června proběhl poslední ze série tří turnajů Mistrovství republiky v sedmičkovém ragby kadetů. Střípky z prvního turnaje je možno vidět v pořadu České ragby ZDE. (čas 8:30).

Druhý turnaj pro naše borce dopadl velmi dobře, když po prospaném začátku nakonec obsadili třetí místo.

Slabý začátek se nám nevyhnul ani ve třetím, závěrečném turnaji na Dragonu, ačkoliv jsme tentokrát nemuseli nijak cestovat a měli výhodu oproti soupeřům. Nesoustředěnost před zápasem a srandovní kousky některých jedinců poté způsobily, že jsme v prvním zápase s Tatrou zpočátku inkasovali dvě rychlé pětky, a nemohli jsme se do zápasu dostat. Koncem poločasu se povedlo utéct Dashkovi a Jakub kopem snížil na pouhých 10:7. V druhé půli jsme bojovali co to šlo, ale zbytečné chyby, zejména nepochopitelné předhozy (!), nás připravily o možnost skórovat. Bohužel se ukázala slabina našeho týmu v této sezoně, neschopnost zapnout již od první minuty zápasu. Prohra 10:7 nás mrzela, nikoliv z důvodu horšího umístění v turnaji, ale převážně z našeho špatného výkonu a vědomí že zápas se dal určitě vyhrát.

Druhý zápas s Havířovem nastoupila z větší části naše lavička, která bohužel nedokázala držet tempo s namotivovaným soupeřem. Opět v druhé půli jsme bušili do soupeře za stavu 12:15 a téměř dosáhli bodů. Škoda závěrečného předhozu který ukončil naši snahu.

V tuto chvíli je týmová nálada opět na bodu mrazu a hráči přicházejí o veškerou motivaci a chuť. Čeká nás však nejdůležitější utkání tohoto dne, a to proti domácímu výběru Dragonu Brno.

Hráči v tomto utkání ukázali velkou herní vyspělost a urostlému soupeři nedovolili víc, než položit jedinou pětku. Průběh zápasu jsme kontrolovali a dokonce měli položit i další závěrečnou pětku. Rozhodčí však z nějakého neznámého důvodu pětku neuznal, když zapískal dvojitý pohyb na zemi. Ten je však po skládce při finálním se natažení rukou do pětkoviště povolen.

…Rád bych zde měl jednu vsuvku. Na jaře 2017 jsem se byl podívat na utkání kategorie U14 Bystrc x Dragon, ve které hrál stejný dvouročník jako letos v U16. Dragon tehdy zvítězil opravdu velkým výsledkem 98:0, kde mladým oranjes dělala problém zejména váhová převaha soupeře. To, co se před dvěma lety zdálo jako nedosažitelná meta, a rozdíl tzv. „o parník“, je nyní vymazáno na nulu a oba týmy, skupiny hráčů jsou si rovny. Ještě letos na podzim jsme dostali ve dvou utkáních 15s nálož padesáti bodů od tohoto soupeře. Po odtrénované zimě už bych si ale takovým výsledkem nebyl tak jistý. Všechny hráče bych chtěl obrovsky pochválit za progres, který udělali během letošní zimy.

Sami sobě tak dokázali, že bez tvrdé dřiny a pravidelných tréninků nemohou hrát tak kvalitně.

Má smysl trénovat víc…

Do posledního utkání turnaje jsme nastoupili proti zlepšenému týmu RC Praga Praha. Ten se na první dvou turnajích moc nepředvedl, ale tentokrát například téměř porazil Dragon, který rozhodl zápas až v poslední minutě. Tím že se utkání hrálo až v závěru turnaje, bylo k vidění množství "nesložení" a následných brejků. Tři minuty před koncem soupeř dokonce jde do vedení. Ale následný break z příjmu od Dalibora Koláře rozhodl v náš prospěch. A další pětku vzápětí přidal opět Dashka.

Po závěrečném hvizdu ještě podoba medaile není jistá. Stále čekáme na výsledek Dragonu s Tatrou.

Tatra však ukázala svoji herní vyspělost a Dragon doslova roznesla překrásnou dynamickou hrou. Troufnu si říct, že ani proti nám nezahráli kluci z Tatry tak dobře.

Po závěrečném hvizdu nám kluci z Dragonu přišli pogratulovat k druhému místu a podat si ruce. Děkujeme, takové gesto nás mile překvapilo! Nakonec tak díky neúčasti Říčan na posledním turnaji, i další cenný kov zůstal v Brně.

Předávání medailí patří k nejradostnějším chvílím v životě sportovce a u nás tomu nebylo výjimkou. Radost ze stříbrné medaile je obrovská. Medaile je odměnou za celoroční snahu a přípravu VŠECH hráčů v týmu, i těch co nehráli na závěrečném turnaji. Zlepšená hra se neukazovala jenom v 7s ragby, ale i dva poslední 15s zápasy byla radost sledovat.

Po turnaji jsme se přesunuli na dům k našemu trenérovi Jamesovi, který nachystal výbornou grilovačku, a oslavili jsme tak konec sezony jak se patří!

Hráči ročníku 2003 přecházejí od září do kategorie U18/19 (finální podoba ještě bude určena) a mladší 2004 zůstávají v U16. Všem hráčům přeji, aby u ragby vydrželi až do seniorské kategorie, aby je hlavně BAVILO (!), a aby se v něm zlepšovali každým tréninkem.