02.06.2019

V prvním kole nadstavby jsme zdolali Zlín 17:5!

V neděli jsme odcestovali na zápas prvního kola nádstavbové části. Měli jsme hrát u soupeře, ale vzhledem k obsazenosti hřiště, jsme zápas museli odehrát na pažitu loňského finalisty extraligy, ve Vyškově. RC Zlín odehrál základní část v nejvyšší lize rugby, proto se očekával tvrdý boj, což se hned od začátku utkání potvrdilo.

Ihned po výkopu bystrčtí do soupeře naběhli a tvrdou prací rojníků dostali balon zpět na svoji stranu.  Následně mlýnovka rychle rozehrála do útoku, a tak hned v 2. minutě prochází Filip Holý útokem a pokládá první body zápasu, bohužel bez prokopnutí, takže stav se mění na 0:5. Soupeře to ale vůbec nezlomilo, ba naopak nabudilo, takže hrál tvrdou hru kolem roje přes fáze a pak zkoušel rozhazovat do útoku. Nicméně naši se soustředili na obranu a soupeře nenechávali hrát. Bylo vidět i několik krásných akcí, kdy jsme vyhráli v rucku balon a zkoušeli útočit, nicméně i Zlín měl bezchybnou obranu, takže se nedařilo ani jednomu mužstvu měnit skóre. Tento stav trval až do do 33. minuty, kdy útokovka "odstěhovala" balon z trestného kopu do obranného pásma soupeře, následoval rychlý balon z autu a Peťa Čermák proskočil obranou až k položení pětky. Kop po položení byl úspěšný, takže skóre bylo rázem 0:12, což se až do poločasu nezměnilo.

Do druhého poločasu nastoupil soupeř hned od začátku znova ve vysokém tempu a tlačil naše hráče, jenže obrana hrála systematicky a nedovolila soupeři dělat moc "metrů". Navíc hned v 41. minutě  vzal z mlýnu míč vazač a přímou hrou rozbil obranu třetí řady Zlína. Následně ještě posunul míč off loadem na mlýnovku, kde se Péťa Čermák opět nemýlil a dírou obrany proskočil až do petkoviště, tentokrat bez úspěšného kopu. Stav tedy byl 0:17.

Soupeř ale dále bojoval a hra se držela chvíli v obranném pásmu Bystrce, poté zase v obranném pásmu Zlína. Byla vidět tvrdá práce obou rojů. Bylo vidět, že obě mužstva hrají výborně jak v obrané, tak útočné hře. Skóre se měnilo až v 59. minutě, kdy Zlín po několika fázích roje předal balon do útoku a tříčtvrtka si sběhla, čímž vytvořila přečíslení, a i přes veškerou snahu bystrckých, Zlín dotlačil míč až do pětkovistě a zkorigoval stav na 5:17.

Do obou mužstev vjela energie a Zlín se snažil dále korigovat skóre, zatímco naši jak výborně bránili, tak se snažili hrát dopředu. Tím pádem bylo vidět krásné tvrdé rugby. Ani jednomu mužstvu už se ale skóre nepodařilo změnit, takže zápas skončil vítězstvím Bystrce 5:17.

Po dlouhé době bylo vidět, že jsme nespadli a nehráli hru soupeře, ale celou dobu se snažili hrát systém, který trénujeme. Také se konečně dařilo rojníkům brát balon z rucků soupeře, takže získávali víc možností hrát. I přes několik individuálních chyb bylo vidět, Rugby Brno Bystrc hraje jako jeden tým.

Sestava: Petr Sovadina, Martin Berger, Ondra Ullmann, Richard Urban(c), Lukáš Buršík, Jarek Šimek, Tomáš Černohorský, Karel Opravil, Petr Čermák, Adam Putna, Tomáš Galetka, Filip Holý, Jan Šupa, Tomáš Neugebauer, Adam Herrmann, Martin Neusser Ruth, Jan Blažek, Jakub Chochola Elzner, Petr Vladík, Filip Zvařič, Jakub Remeš, David Franc, Tomáš Zelený Havran