RK Petrovice - RC Bystrc 15:0 (0:0)

Body:;

První prohra Mužů Bystrce v 1.lize ragby 2012/2013

Zápas v Petrovicích byl pro nás důležitý v mnoha ohledech. Shrnul bych jej proto pro Vás, možná trochu netradičně, do 3 klíčových bodů, našich cílů pro tento zápas a jejich vyhodnocení, do jaké míry se nám podařilo je naplnit:

1. Vstup do zápasu: Dlouhodobě se nám ve venkovních zápasech nedaří diktovat tempo hry už od úvodních minut zápasu, obecně spíše vyčkáváme a čekáme právě na soupeře s čím na nás vyrukuje. Potom se může velice jednoduše stát, že přistoupíme na soupeřův styl hry. Přesně tohle byl 1.bod, který jsme tentokrát nechtěli dopustit.

2. Správné rozhodování se a čtení hry proti tvrdosti: Velkou výzvou bylo dokázat porazit a překonat důrazného a tvrdého soupeře chytrostí, kvalitní organizací hry a využitím volného prostoru.

3.Stmelení týmu v náročném období : 3.) Bodem a cílem v tomto zápase bylo semknout se a po nepříjemných 14 dnech, v nichž jsme ztráceli některé hráče kvůli zraněním,nemoci či práci, nahradit je o to kolektivnějším a odhodlaným výkonem, kdy jeden bude pracovat pro druhého, nebudeme spoléhat na individuality, ale na herní systém, v němž každý hráč je klíčový a neustále užitečný pro tým.

1. cíl se nám, snad i díky rozehřátí, které jsme si určili rozdílné pro venkovní a domácí zápasy, podařilo splnit. Důkazem těchto slov je fakt, že se celý 1. poločas odehrával čistě na polovině soupeře. Již od úvodních minut se nám dařilo zvládat náročné kontaktní situace a rucky , na které jsme se speciálně připravovali i díky cenným radám zápasnického trenéra a trenéra RCB, Ivana Elznera. Mohli jsme se opřít i o přesnou hru nohama a vracet soupeře zpátky při jeho pokusech vymanit se z tlaku kopy.

2.Druhý bod, náš herní plán, jsme však nedokázali dotáhnout dokonce a opět nemusím chodit pro jasný důkaz daleko. Vždyť poločasové skóre bylo přes všechnu naší územní převahu stále 0:0. I před zápasem jsme si zdůrazňovali, jak moc bude v tomto zápase rozhodovat efektivita, jak každá návštěva v soupeřově 22tce by měla přinést body. Přestože se ani tak nejednalo o návštěvy, jakože jsme se spíš u soupeře doslova zabydleli, tak jsme nedokázali nejen proměnit dva trestné kopy z velice kopatelných pozic, ale především nevyužili několik tvrdě vypracovaných šancí.

Ona efektivita sama o sobě je prázdné slovo, které žádnému hráči nic neřekne. Pro nás to ale představuje hlavně schopnost využít brejků, tedy schopnost hrát v „v obraně a za obranou, tak aby náš útok stále pokračoval a míč byl pořád „ na živu“. Jednoduše řečeno, nacházet při průnicích podporující hráče a při přečíslení nafixovaním obránce svým pohybem nechat volný prostor stále volný a otevřený pro spoluhráče. Právě tato chytrost nám v tomto zápase kriticky scházela, přestože jsme si dvakrát vytvořili situaci 4-5 hráčů na 1, ani jednou jsme nebodovali.

Toto se nám obrovsky vymstilo ve druhém poločase, kdy nás naopak soupeř zatlačil na naši polovinu a s narůstajícím časem stále více dokazoval, že má více sil a dostával nás pod stále větší tlak. Nám začala selhávat jak hra nohama tak standardní situace, které jsme v prvním poločase zahrávali spolehlivě. Právě chyby při našem mlýnu a autu 5 a 10 m od našeho brankoviště vedly k tomu, že jsme soupeři darovali položení pětek a tím i vítězství, které mu však za zlepšený výkon a bojovnost ve druhém poločase právem náleží.

3. Přestože zápas pro nás skončil hořkým zklamáním oněch našich 18 hráčů si zaslouží uznání, především za výkon v prvním poločase a soudržnost, kterou ukázali i v těžkých momentech. To že jich bylo tolik, kolik jich bylo, nechci pužívat jako nějakou výmluvu nebo omluvu, naopak je to zodpovědnost mě jako trenéra.Teď je pro nás, víc než kdy jindy, důležité si uvědomit, jaký přístup je doopravdy potřeba v cestě za našimi cíly a já pevně věřím, že již nejbližší tréninky a zápas se ponesou ve znamení této pozitivní změny v přístupu.

Závěrem chci poděkovat našemu servisnímu týmu v čele s Radkem Krejčím a Břeťou Vlkem, Halymu, fyzio Helče Flodrové, Karlu Grossovi a Ríšovi Mazúrovi st. díky nimž jsme neměli jediný sebemenší organizační problém. Hostitelům z Petrovic patří dík za jejich pohostinnost, ovoce během zápasu a jídlo po zápase a rozhodčímu Matějovi Rázgovi za perfektní a bezchybné řízení těžkého zápasu.