RC Havířov - RC Bystrc 30:11 (20:6)

Sestava

Body: Jilčík 6(2xKT), Kukla 5 (P);

V semifinálovém utkání o pohárovou „Mísu KB“ jsme se utkali s Havířovem na jeho půdě. Nešlo však pouze o pohárovou soutěž, ale navíc i o poslední možnost, jak se ještě dodatečně kvalifikovat do podzimní soutěže „Super 10“, která je rozšířenou obdobou extraligy. V našem výběru, který vyrazil na horký sever, chybělo několik hráčů, zejména jsme měli nouzi o zraněné útočníky Cvetyho, Jindřicha, Yannicka a především Hanse, který v době zápasu upřednostnil své osobní zájmy na úkor kolektivu. Na druhou stranu nás přijelo povzbudit krom tradičním fans, manželů Grossových, i několik půvabných dívek. Domácí se v týdnu naopak posílili o navrátivšího se reprezentanta Patrika Lenocha, který ukončil svoji polskou misi v Krakově. Havířovští v posledních dnech vyměnili trenérské duo, kdy se kormidla hlavního trenéra chopil Pavel „Kulo“ Indrák.

Začátek utkání, se vedl za úmorného dusna v duchu tlaku domácích, kterým však nevycházely tradiční rojové kombinace a našim barvám se dařilo nenápadné akce lehce bránit. Na druhou stranu jsme se v útočení také „poměrně hledali“ a tak bylo prvních 15 minut nepohledných ze strany diváka. První se do bodových statistik zapsal drop gólem domácí „exzlínský přeběhlík“ Martin Kotík, který nečekaně skóroval takřka ze 40m. Již za 5 minut bylo vyrovnáno, kdy se prosadil po TK z 27 m Igor. Domácí se začali tlačit stále hlouběji na naši polovinu a nám se jeden z útoků podařilo ubránit jen za cenu přestupku, po kterém nás domácí kopáč, nejmladší z rodu Klodů, trestá úspěšně zahraným TK a zvyšuje na 6:3. Tento moment nás vybudil k větší aktivitě a usadili jsme se na několik minut na půli soupeře. Po několika úspěšných autech a přestupku domácích nařídil ve 33. min sudí Šustek TK asi 40 m od brankoviště soupeře. Míče se chopil Igor a neomylně vyrovnal na 6:6. Ve 37. min zahráli Havířovští první pohlednou akci útokem, mladík Šmolka oklamal falešným křížem naši obranu, přihrál na křídlo veteránovi Bastlovi, který přesunul hru dlouhým pokopem do našeho brankoviště a tam byl u míče první bohužel Šmolka. KPP byl také úspěšný a tak domácí vedli 13:7. Místo toho, abychom udrželi tento stav do poločasu, chybovala naše obranná linie podruhé a do pětkoviště doslova propadl další domácí mladík Havlíček. KPP opět bohužel úspěšný a tak bylo v poločase skóre už o dvě pětky, 20:7.

Do druhé půle jsme vstoupili o mnoho aktivněji se snahou ještě zvrátit nepříznivý vývoj zápasu. Domácí jsme lehce přehrávali v autech, ale po zisku míče se nám příliš nedařili v útočení. Když už se někdo dostal přes obrannou linii, neměl potřebnou podporu spoluhráčů. Po několika slibných průnicích udeřilo naopak na druhé straně, kdy se domácí borci dostali k tradiční rojové hře u našeho brankoviště a po několika fázích se na praporek prosadil nikým nekrytý Duda. Domácímu kopáči naštěstí „zvlhnul“ prach (začalo pršet) a tak byl při konverzi neúspěšný, stav 25:7. Budiž všem ke cti, že utkání za tohoto stavu nezabalili a snažili se dál neustále bránit a využívat každé skulinky k zaútočení, i když síly postupně docházeli. Odměnou nám byla pětka našeho mladíka Davida Kukly, který se srdnatě prosadil na pozici křídla a ve velmi krkolomné pozici zkušeně položil „na praporek“. Konverze z nepříznivého úhlu úspěšná nebyla. V té době už havířovský pažit zkrápěly nejen kapky deště, ale i obrovské kroupy, takže byl rozhodčí nucen utkání netradičně přerušit za stavu 25:11. Po návratu na hřiště zbývalo do konce jen asi 12 minut, přičemž domácí zkušeně kouskovali hru a hráli především rušivé ragby. Z našeho mírného tlaku pramenilo několik TK z uctivé vzdálenosti, a tak jsme i vzhledem ke skóre, volili variantu dlouhých kopů s následnými autovými situacemi. Veškeré útoky končili většinou na dobře zformované domácí obranné hradbě. V závěru domácí položili ještě jednu pětku, kdy se sólovým únikem prosadil domácí Leroch a kosmeticky upravili výsledek na konečných 30:11.

Třikrát škoda takového zápasu, který byl výborně rozehrán, herně vyrovnaný, ale nakonec zřejmě rozhodly 2 zbytečné pětky „do šatny“, pro havířovské domácí prostředí a naše ne zcela zaplněná lavička. Prohra nás bohužel odsoudila do podzimní neatraktivní šestičlenné soutěže. Nezbývá než se pokusit tuto soutěž vyhrát a nastoupit do jarního poháru s co nejvyšší „rank“ známkou.