RC Bystrc - RC Říčany 10:28 (5:18)

Sestava

Body: Konečný 5(P), Vrána Pavel 5(P);

V prvním soutěžním utkání nového modelu KB Extraligy jsme přivítali na našem hřišti u Svratky favorizovaný tým Říčan, který má ve své sbírce několik mistrovských titulů a i letos bude patřit k hlavním favoritům celé soutěže. Hosté se opírají o hru kompaktního roje a velmi rychlé útočníky, kteří dokáží přenášet akce plynule ze strany na strany. Není jistě náhoda, že Říčanští mají několik hráčů v seniorské reprezentaci ČR. Dle papírových předpokladů mělo jít o jasnou záležitost, zejména také proto, že nám chybělo několik hráčů první řady.

Od počátku nás modrobílí zatlačili na vlastní polovinu, ale jejich nápadité ofenzivní akce byly zkušeně ničeny ještě efektivnější bystrckou obranou a jako by hosté nevěděli prvních 15 minut jak vyzrát na kvalitní defenzivu. Skóre se měnilo až kolem 18 minuty, kdy se prosadil z TK zkušený zadák hostů Nevický. O pár minut později jsme hrubou chybou vybídli soupeře k laciné pětce, stav ve 20 minutě 0:5. Tento moment nás doslova nakopl ještě k větší agresivitě a snaze také nebezpečně zaútočit. Z našeho tlaku vyplynuly v krátkém sledu dva trestné kopy, které neomylný „bratislavský kopáč“ Igor tentokrát neproměnil. Naštěstí se podařil Blekymu sólový únik a ač byl složen těsně před pětkovištěm, stihl neomylně předat „Forestovi“ Hanzovi, který lehce skóroval. Bohužel KPP, zahrávaný pro změnu Hanzem, nebyl ústěšný a tak zůstalo na 5:8. V dalším průběhu první půle byla hra zcela vyrovnaná, bez ohrožení soupeřova brankoviště. Zhruba 6 minut před půlí vypíchl Vodič míč na „22“ soupeře a složen byl až cca 40 cm před pětkovištěm!!! Z následné skrumáže vyšel míč bohužel velmi pozdě a tak jsme nevyužili obrovského přečíslení na levé straně, které doslova volalo po pětce. Tradiční sportovní pravidlo „nedáš-dostaneš“ platilo i tentokrát a hned co se hosté dostali zpět na naši polovinu, dosáhli upravení výsledku z TK. A aby toho nebylo málo, ihned po našem výkopu se ujal míče modrobílý vazač Karel Kučera, prokličkoval celým naším zkoprnělým rojem, překopl i naše zadní řady a po doběhnutí míče pohodlně pokládá pod háčko. Pro kopáče hostů bylo snadné proměnit i následnou konverzi. Bohužel se jednalo o poslední akci první půle a tak vyrostlo skóre na poločasových 5:18.

Prvních deset minut druhé půle byl důležitým soubojem o další vývoj zápasu. Naše snaha byla o zvrat v utkání, říčanští „pekaři“ naopak chtěli co nejdříve definitivně rozhodnout o svém vítězství. Byl to tedy opět boj, který se odehrával většinou mezi oběma „dvaadvacítkami“, kde si obě mužstva hlídala zejména své statické situace a většinou je i vyhrávala. Prvním bodujícím byl ve druhé půli opět kopáč hostů Nevický, který proměnil TK za přepadávání a upravil na 5:21. Naše barvy ovšem nesložili zbraně a snažili se doslova v každém kontaktu s míčem i soupeřem ukázat, že stále je velká chuť hrát a bojovat. Přibližně v 60. minutě nám byla upřena možná regulérní pětka, kdy byla obrana hostů již překonána a Hanz měl pětkoviště „na dohled“. Bohužel zasáhl pomezní rozhodčí Daniel, který z poloviny hřiště signalizoval předhoz, ačkoli místo údajného přestupku bylo cca 30 m vzdálené a jako pomezní rozhodčí se do těchto „vzdálených končin“ vydával za celý zápas jen sporadicky… V 71. minutě jsme se přeci jen dočkali zasloužené pětky, kdy jsme využili pěkný signál v autovém seřazení a u brankoviště soupeře se prosadil Vodič, stav 10:21. Do konce zápasu již scházelo docela málo času a posledním „hřebíčkem do rakve“ našich nadějí byla pětka hostujícího pilíře po „zavřené“ straně až pod branku i s následným úspěšným KPP, 10:28. Přestože bylo utkání rozhodnuto, budiž nám ke cti, že jsme bojovali až do úplného konce zápasu.

Soupeř byl celkově o trochu zkušenější a vyhrál zřejmě zaslouženě, přesto by vzhledem k průběhu hry a naší bojovnosti odpovídal lépe výsledek cca o 10 bodů přijatelnější. Ale na „kdyby“ se ve sportu bohužel nehraje. Velký DÍK patří všem co se zúčastnili na hřišti, lavičce a samozřejmě i v hledišti.

Názor trenéra: Použiji slova Martina Kafky a to že: "Prohra je furt prohra" a vlastně není co slavit nebo z čeho se těšit. Nic méně pokud se ohlednu rok až 3 zpět, tak musím uznat, že je v našem mužstvu něco co nám právě v minulosti chybělo. Je to znát na hřišti, je to znát v šatně před začátkem a je to znát i po zápase, když vidím na většině hráčů jejich spokojenost se svým výkonem.. Nemyslím samolibou a alibistickou spokojenost, že něco odehráli, ale tu spokojenost, že mají upřímně dobrý pocit sami ze sebe, že na hřišti bojovali do poslední minuty a o každý metr. Že hráli bez respektu a bez zábran proti silnému a favorizovanému týmu, který měl velké problémy proti naší houževnatosti a bojovnosti. Taky mám dobrý pocit, když diváci a bývalí hráči po zápase řeknou, že to bylo dobrý, že na nás je vidět, že nás to baví a že jsme podali bojovný výkon. Myslím, že není zapotřebí vyzdvihnout nikoho z RCB, ale je nutno dodat, že jsme podali dobrý kolektivní výkon a všichni na sebe vzali odpovědnost za výsledek a za dojem, který bude z naší hry. Jsem přesvědčen o tom, že toto je základní kámen na kterém se dá stavět !!! Na odpovědnosti nás všech, na přístupu k zápasům a tréninkům a na bojovnosti, která by nás měla ctít a předcházet.

K zápasu si je třeba uvědomit pár věcí. Ty pozitivní jsem zde již z větší míry zmínil, ale ještě bych dodal, že jsem dostali 2 pětky po našich hrubých chybách - čehož je velká škoda, protože výsledek mohl vypadat klidně i jinak. RCB mělo v tomto zápase na vítězství, škoda i našich nedotažených akcí do konce. V první půli jsme skončili snad 20 cm od pětky a v druhé nám byl odpískám předhoz. Je asi zvláštní, že jsem po větě začínající slovem pozitivní zmínil naše chyby - ale tyto chyby nám ukazují to, že nám k vítězství chybělo opravdu málo a tyto chyby by nám měli všem zvednou sebevědomí, nadšení do hry a chuť do tréninků a chuť do dalších zápasů, kde bychom již měli jít za jasným vítězstvím s naší chutí do hry a bojovností !!! Jinak děkuji všem hráčům, kteří se dostavili v sobotu na hřiště, divákům apod. A omlouvám se i těm hráčům, kteří se nedostali v průběhu zápasu na hřiště, ale byl jsem nějak zapálený do hry a to bohužel tak, že mi nezbyla mozková kapacita na organizaci střídání. V úterý se snad zase všichni uvidíme na tréninku.