RC Bystrc - RC Olomouc 31:5 (14:5)

Sestava

Body: Horáček 10 (2xP), Jilčík 6 (3xKPP), Fiala 5 (P), Friedl 5 (P), Kintr 5 (P);

A je tu finále!!!

Poslední letošní utkání jsme odehráli proti „Holomócké Lokotce“. Soupeř přijel v nejsilnějším možném složení, včetně mnoha známých tváří, které dříve nosili honosné oranžovo-černé barvy a bystrcký pažit velmi dobře znají. Mimo jiné dorazili Patrik, „Paklíč“ Marcel, Michal „Kuča“, Ivoš „Kuželka“, Tadeáš a Cigi. Kromě těchto „ztracených“ bystrckých bratrů posílili soupeře i 3 borci z RC Slovan Bratislava. Utkání tak slibovalo zajímavý náboj. Hrálo se za krásného slunného počasí a za neobvykle zaplněných tribun v areálu u Svratky.

Utkání začalo neslavně pro tým hostů hned ve 2. minutě, kdy se jim zranil klíčový útočník a jako by tato situace předznamenala obrovskou marodku, která se na obou stranách vytvořila během zápasu. Hanáci se do nás od první chvíle doslova zakousli, hráli velmi útočně a již ve 14 minutě se prosazuje vazač Franta Beneš, který využil brejkové situace Richarda Hladíka. Kopáč Kučera se z těžkého úhlu naštěstí neprosadil, stav 0:5. Vedení hostů bylo jasným signálem, že nám nedarují nic zadarmo a budou bojovat o každý metr hřiště. Postupně se hra přesunula hluboko na polovinu Olomouce, k bodům ovšem nevedlo několik nebezpečných situací, končících technickou chybou, nebo únikem bez podpory spoluhráčů. Až ve 29. minutě se prosadil zkušený „lišák“ Mates po rychle rozehraném TK kousek od háčka. Z následné konverze skóroval Igor a rázem jsme vedli 7:5. Do poločasu se obraz hry nezměnil, hrálo se na polovině Olomouce, ale hosté měli kvalitně postavené „obranné šiky“. Když už se zdálo, že do půle se skóre nezmění, chopil se míče opět Mates a v poslední minutě prvního poločasu zkušeně propadl přímo pod „klády“. KPP nebyl z přijatelné vzdálenosti problém a tak to bylo v poločase 14:5.

Do druhé půle jsme šli s cílem, co nejdříve rozhodnout o osudu utkání. Ihned z výkopu se chopil míče vazač Milton, prosprintoval obranou hostů jako Carl Lewis v nejlepších letech a zastaven byl až hluboko na polovině hostů. Vysloužil si za to bouřlivý potlesk a obdivný ryk na tribunách. Ve 45. min došlo ke kuriózní situaci, kdy se velmi krátce po sobě zranili mlýnové spojky obou týmů a museli svorně opustit hřiště v neragbyových pozicích.

V 50. min se nám vydařila osvědčená „karpatská“ standardní situace, po které položil Milton. Igor měl zřejmě kopáčský den a i z tohoto kopu byl neomylný, stav 21:5. O pár minut později málem Mates dovršil hattrick, ale nakonec se tak nestalo a tak se nechal nejlepší hráč utkání vystřídat za potlesku tribun v anglickém stylu „standing ovation“. Nehrálo se nějak zvlášť tvrdě, přesto zranění doslova kosila oba týmy a tak se početné lavičky na obou stranách náramně hodily.

V 66. min špatně sehráli útočnou akci hostující Marcel a Kuča, čehož využil Kinťa a ukázal i v Bystrci, jak se kladou pětky pod strahovským vysílačem úprkem přes půl hřiště. Suplující kopáč Bleky uskutečnil následnou konverzi originálním „okurkovým“ stylem, ale ke skórování to nevedlo, stav 26:5. O pár minut později předvedl své kopáčské umění cca ze 45 metrů Vodič a nebýt týče na háčku, museli bychom se vydat pro míč až do vzdálené zoo :-)

Celkové skóre ještě navýšili domácí Oťas po parádní akci útoku a také hostující křídlo Ríša Hladík, zřejmě nejaktivnější hráč v olomouckém dresu. Finální finálové skóre tak dosáhlo výše 31:10.

Po utkání jsme převzali pohár za vítězství v 1. lize pro rok 2008. Za zmínku stojí jedna smutná skutečnost, že se tradičně žádný představitel České ragbyové unie neobtěžoval finále navštívit a tak bych touto cestou rád poděkoval našemu sponzorovi, který nechal pohár pro tuto příležitost ze svých prostředků vyrobit a operativně tak zasuploval „nepružné“ pány z vedení unie.