Stručná historie vzniku ragby

Míčové hry v různých formách najdeme již v historii těch nejstarších kultur a civilizací. Hra podobná ragby, která má pravděpodobně svého předchůdce v harpastu, kterým se bavili vojáci starořímských legií, byla již ve středověku hrána v Itálii, Francii a v některých oblastech Anglie. V hlavních rysech však svůj nynější charakter ragby dostalo až na začátku 19. století. V anglickém městě Rugby, ležícím v hrabství Warwickshire, žák tamější Public School, William Webb Ellis v průběhu místní varianty oblíbené hry football chytil míč do rukou a běžel s ním vpřed na soupeřovu polovinu hřiště. Historické prameny uvádějí, že se tak stalo v roce 1823. Tento způsob hry se vžil i na jiných školách v Anglii a postupem času se rozšířil prakticky do celého světa.

Začátky ragby u nás

Začátky ragby v našich zemích se kladou do roku 1895, kdy všestranný český sportovec Josef Rössler-Ořovský přivezl z Anglie první ragbyový míč. Se skupinou nadšenců se snažil nacvičit ragby v Českém yachtklubu, ale k sehrání veřejného zápasu nedošlo. V roce 1926 redaktor brněnského časopisu Sport a zároveň malíř-ilustrátor, Ondřej Sekora, publikuje pravidla ragby, které poznal při studiích ve Francii. První ragbyové kluby v českých zemích S.K. Moravská Slavia Brno a A.F.K. Žižka Brno vznikly v Brně. Historicky první klubové utkání v tehdejším Československu se hrálo mezi těmito brněnskými mužstvy 9.května 1926 na hřišti v Brně-Pisárkách. V letech 1935 –1944 české a moravské kluby zastavily činnost a ragby u nás přestalo existovat. Nové kluby byly zakládány po roce 1944.

Začátky našeho klubu

Po celostátní reorganizaci tělesné výchovy a sportu v roce 1953 došlo ke změnám i u ragby. Z nejstaršího brněnského klubu Sokola Zbrojovky Brno (dříve Sokol Brno I.) vznikly dva nové kluby – Spartak Zbrojovka Brno a Slavia VŠ Brno. Historické názvy klubu: založen pod jménem Slavia VŠ Brno, později jako Slavia VŠZ Brno, Ingstav Brno, Lokomotiva-Ingstav Brno a nyní RC Brno Bystrc. Hřiště, na kterých jsme hrávali domácí zápasy: Řečkovice, Šlapanice, Pisárky, Tuřany, Kníničky a Troubsko. Po dlouholetých potížích s hřištěm a po šestiletém vyčerpávajícím budování vlastními silami všech tehdejších členů klubu, hrajeme od roku 1976 ve vlastním „Sportovním areálu O. Sekory“ v Brně-Bystrci.

Úspěchy klubu

Historickým úspěchem našich klubových barev v kategorii seniorů bylo třetí místo v přeboru Československé republiky v roce 1956. Od tohoto roku se „A“ tým zařadil mezi mužstva dobrého průměru českého a moravského ragby. Na úspěchy svých dědů, otců a strýců navázali v pozdějších letech, na medailových pozicích, v kategorii juniorů, kadetů nebo starších žáků jejich následovníci. Náš klub měl a má zastoupení nejenom na poli hráčské reprezentace, ale jeho členové fungovali nebo fungují v organizačních složkách různých rovin ragbyové unie, včetně rozhodčích a komisařů mezistátních zápasů.

Pozvánky

Naši partneři

HT Group s.r.o.- Prmyslov podlahy
ASEC - Elektrosystmy s.r.o
Brno - msto
JASO CASH AND CARRY
JASO - DISTRIBUTOR
Krby Morava
Sakret
Sun Drive

Tabulka extraligy 09/10

Tabulka 1.ligy ragby 16/17

Tým U B
1. Vyškov B 3 15
2. Havířov 4 14
3. Bystrc 3 10
4. Zlín 4 7
5. Mar. Hory 3 6
6. Dragon B 4 6
7. Olomouc 3 5