RC BYSTRC - SHRNUTÍ SEZONY 2010/2011

Nová sezóna pro klub RC Bystrc rozběhne za několik málo týdnů, ale ještě se stále ohlížíme za tou uplynulou. Hodnocení sezony 2010/2011 nám pomůže se připravit a určit si cíle pro sportovní rok následující. Po ročním působením ve funkci sportovního ředitele jsem se snažil uvést nejen některé sportovní úspěchy klubu, ale také pojmenovat problémy, které nás zatím brzdí k rychlejšímu postupu k lepší ragbyové kvalitě v našem klubu.

Mládežnické ragby - U11, U13, U15

Práce s těmi nejmenšími dětmi až po ty větší je tou nejdůležitější činností pro další fungování klubu.Tak jako v ostatních českých ragbyových klubech je velký pokles mládežnických týmů, které by byly kompletní v počtu hráčů a tvořily by tak soutěž všech ragbyových klubů, tak i RC Bystrc se neúčastnil soutěžních turnajů v některých kategoriích.

U11 - Hráči této kategorie hráli společně v týmu se staršími spoluhráči U13 a na turnajích se tedy střetávali se staršími soupeři a tak především odvahou a bojovností nahrazovali věkový rozdíl. Jejich menší počet nám neumožnil sestavit kompletní tým a účastnit se turnajů v jejich kategorii. Ke konci sezony se počet těchto nejmenších hráčů rozrostl, ale rozhodli jsme se již dokončit tuto sezonu společně s kategorií U13.

U13 - Během celé sezony se účastnili všech turnajů. I když se tento tým neumísťoval v popředí jednotlivých turnajů, tak se tito hráči našeho klubu dokázali hrou bavit. Je těžké hodnotit sportovní hlediska u kategorií U11 a U13, protože naším cílem nejsou výhry nad soupeřem, ale především se hrou bavit a nechat děti si najít cestu k ragby a to zábavnou formou. Až potom je možné hráče formovat jako mladé sportovce.

U15 - Již na počátku sezony jsme měli početní problém s hráči v tomto týmu a bohužel se nám tento tým nepodařilo udržet ve složení, ve kterém by bylo možné odehrát turnaje. Účastnili jsme se pouze jednoho turnaje a tak hráči, kteří pokračovali v sezoně se zapojili již do vyšší kategorie U17.

Juniorské ragby U17, U19

U17 - V této kategorii byl tým složen z hráčů RC Bystrc, RC Dragon Brno a RC Zlín. V tomto složení odehrál tým všechny soutěžní utkání. Sportovní úroveň celého mužstva začínala na velmi nízké úrovni a tak tedy zlepšení během roku bylo znatelné, ale i tak jsme v této kategorii nestačili na ostatní soupeře a nekvalifikovali jsme se do bojů o titul mistra ČR. V této kategorii U17 již upřednostňujeme sportovní kvalitu samotných hráčů a tak se tito hráči již připravovali s „A“ týmem RC Bystrc především v tréninku individuální techniky a fyzické přípravy.

U19 - Hráče této juniorské kategorie jsme u nás v RC Bystrc neměli, ale získali jsme 7 hráčů RC Dragonu Brno na hostování do našeho klubu. Ihned se zapojili do „A“ týmu a pomalu získávali zkušenosti v mužském ragby. Ke konci sezony již někteří patřili do základní sestavy prvního týmu RC Bystrc.

Negativum : Prakticky u všech výše zmíněných mládežnických kategorií je velký společný problém a to nedostatečný počet hráčů. I když sestavíme kompletní tým pro jednotlivé utkání, tak pořád tento počet není dostatečný pro zlepšování celkové herní činnosti, protože při tréninku v tomto počtu se můžeme zaměřit jen na individuální schopnosti hráče a do herních situací se hráč dostane až v samotném utkání. Pro kvalitní herní trénink je potřeba vždy mít téměř dva kompletní týmy hráčů ( platí především pro kategorie U15,U17,U19). Důsledkem malých počtů hráčů nejen v našem klubu jsou různá společenství týmů, které spolu jen s obtížemi odehrají utkání, ale společně netrénují.

Řešení : Na výše zmíněný problém s počtem hráčů u mládežnických kategorií v našem klubu nalezneme v neustálé popularizací a prezentaci našeho sportu a ragbyového klubu RC Bystrc v nejbližším okolí (pořádání sportovních dnů na našem hřišti, vedení hodin tělocviku na základních školách, oficiální ragbyové náborové tréninky). Především pro nejmenší hráče se zaměřit na vedení tréninku zábavnou formou nehledě na sportovní výsledky. S pořádáním různých ragbyových akcí pro děti je důležité mít i početný tým proškolených trenérů. Ragby, jako atraktivní trávení času dětí musí být rodičům nabízeno v klubu s jasnou a jednoduchou strukturou.

Pozitivum : Odehrání všech utkání během celé sezony kategoriemi U13 a U17. Během celého roku jsme uspořádali 3 velká sportovní odpoledne - Hurá do školy, Drakiáda a Hurá na prázdniny. Tyto akce nejsou přímo s ragbyovou tématikou, ale jsou zaměřeny na sport a pohyb jako takový.Také jsme na podzim i na jaře navštívili základní školy v okolí a v několika školách nám byla nabídnuta bližší spolupráce. I když tyto akce nemají očekávaný efekt na přísun nových členů z řad dětí (za celý rok cca. 10-15), ale i tak je potřeba v těchto prezentacích klubu pokračovat a spíše vylepšit jejich formát a organizaci.

„A“ tým RC Bystrc

Tento tým je nejvíce vidět a sportovní výsledky jsou těmi nejsledovanějšími. Práce s tímto týmem je jednodušší než práce s mládežnickými týmy, ale je více sledovaná veřejností, sponzory a sdělovacími médii. „A“ tým je tedy takovou vlajkovou lodí a vše co se v něm děje jak po stránce sportovní, tak v dalších událostech v něm má velký vliv na celý klub RC Bystrc.

Pozitivum - sestavení kompletního realizačního týmu
- tréninky v cca. 25 - 30 hráčů
- začlenění hostujících juniorů do týmu
- vytvoření a stabilizace jádra týmu
- umožnění hráčům hostování v extraligových týmech
- vítěz I. ragbyové ligy ČR

I když by někdo mohl označit vítězství v I. lize za jednoduché, protože tento ročník byl za účasti jen 4 týmů, tak si myslím, že vítězství v jakékoli dlouhodobé soutěži je úspěchem. Je to celoroční soutěž a nikdy přesně nevíte co vše může konečný výsledek ovlivnit (zranění, výkyvy výkonnosti atd.). Určitě toto vítězství nepřeceňujeme, ale je to dobrý výsledek naší práce.

Negativum - neodehrání příravných utkání před sezonou (srpen, březen)
- účast pouze na jednom turnaji rugby „7“
- malá trénovanost hráčů (pouze 2 tréninky týdně + utkání)

Všechny problémy, které jsem zde zmínil se budeme snažit vyřešit v rámci našich možností, tak aby sportovní stránka klubu šla o krok dále. V mládežnickém ragby se budeme snažit o přísun nových dětí, které by si ragby vybrali nejen jako oblíbené trávení mimoškolního času, ale v budoucnu i za způsob sportovní života. Tak jak jsem napsal již v úvodu tohoto mého shrnutí sezony, tak práce s těmi nejmenšími je tou nejdůležitější pro další fungování klubu a doufám, že zapojení více členů klubu do této důležité práce bude tou první pozitivní změnou v sezoně 2011/2012, která již za pár týdnů vypukne.

Tomas Krejci sportovni reditel Rugby Clubu Bystrc

Tomáš Krejčí
Sportovní ředitel RCB

Pozvánky

Naši partneři

HT Group s.r.o.- Průmyslové podlahy
ASEC - Elektrosystémy s.r.o
Brno - město
JASO CASH AND CARRY
JASO - DISTRIBUTOR
Krby Morava
Sakret
Sun Drive

Tabulka 1.ligy ragby 16/17

Tým U B
1. Vyškov B 3 15
2. HavĂ­řov 4 14
3. Bystrc 3 10
4. ZlĂ­n 4 7
5. Mar. Hory 3 6
6. Dragon B 4 6
7. Olomouc 3 5